NORTH CYPRUS

Tarihi, denizi, güneşi, kumsalı, eğlencesi ile cennet vatan Kıbrıs... 9.251 km kare lik alanı ile Akdeniz’in en büyük üçüncü adası olan Kıbrıs, yüzyıllar boyu birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Tarihinin tüm izlerini günümüze kadar getirmeyi başaran yavru vatan, adeta açık hava müzesi gibidir. Tarihi kadar bir diğer önemli özelliği de muhteşem denizi, altın sarısı kumsalları, eğlence hayatı, yöresel yemekleri ve el sanatları Kıbrıs’ın görülmeye değer özelliklerindendir.

Yaklaşık iki yüz bin nüfusa sahip Kuzey Kıbrıs’ın başkenti Lefkoşa’dır. Girne, Gazimağusa, Güzelyurt yerleşim alanlarının başlıcalarıdır. Kıbrıs’a genel olarak ekonomisine can veren, oteller ve üniversiteler oldukça ilgi görüyor. 6 üniversite ve bir çok beş yıldızlı otelleri ile Kıbrıs, her zaman gözde ülkelerden biri olmuştur.

Lefkoşa

Adanın merkezinde, Mesarya Ovasının orta kesimlerinde yer alan Lefkoşa kentinin ilk kuruluşuna ait kanıtlar M.ö. 2500 yıllarını, yani Bronz Çağının başlarını göstermektedir. Yaklaşık olarak 4500 yıllık kesintisiz bir yaşantının olduğu göz önüne alındığında Lefkoşa bu özelliği ile adadaki en uzun süreli yerleşimdir. M.ö. 1050 ile 330 yılları arasında kentin adı nın Ledra olduğu ve adadaki on krallıktan birisi olduğu bilinmektedir.